Izveštaj o ljudskim pravima za Srbiju

Savet za ljudska prava UN usvojio je, na svom 38. zasedanju u Ženevi, izveštaj Radne grupe za Univerzalni periodični pregled za Srbiju (UPR).

Srbija je kroz Treći ciklus UPR prošla u januaru 2018. godine, i u ovom procesu od država članica UN dobila 190 preporuka, od kojih je prihvaćeno 175, a notirano 15 preporuka.

U dijalogu sa delegacijom Srbije učestvovalo je 86 zemalja članica UN koje su tom prilikom pohvalile postignuti napredak Srbije u prethodne četiri godine u svim oblastima od značaja za ostvarivanje ljudskih prava.

Jedna od država članica, Albanija, priznala je napore Srbije u pogledu demokratije, vladavine prava i ispunjavanja svojih međunarodnih obaveza u oblasti ljudskih prava. Albanija je sa zadovoljstvom konstatovala stalnu posvećenost Srbije sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao i korake ka unapređenju rodne ravnopravnosti. Međutim, izrazila je nezadovoljstvo time što je Srbija samo primetila preporuke Albanije za ratifikaciju Konvencije o radnicima migranata i identifikaciju vladinih funkcionera koji su navodno bili uključeni u ratne zločine.

CIVICUS – Svetska alijansa za učešće građana, u zajedničkom saopštenju, pozdravila je sporazum potpisan između Tužilaštva, državnog sekretara Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i novinarskih i medijskih udruženja u decembru 2016. o saradnji i merama za poboljšanje sigurnosti novinara. Ali Srbija je u potpunosti sprovela samo jednu od 18 preporuka u vezi sa građanskim prostorom. Organizacija je izrazila zabrinutost zbog zastrašivanja, napada i uznemiravanja branitelja ljudskih prava i novinara u Srbiji.

Dejan Zlatanović, stalni predstavnik Srbije pri Kancelariji Ujedinjenih nacija u Ženevi, objasnio je da preporuke koje nisu prihvaćene nisu odgovarale situaciji na terenu ili su zahtevale promene u pravnom okviru koji je već bio ocenjen kao adekvatan od strane nadležnih međunarodnih institucije. On je takođe izjavio da je Srbija posvećena demokratiji i vladavini prava. Dokaz posvećenosti Srbije promociji i zaštiti ljudskih prava je i činjenice da u okviru Vlade postoji posebno operativno odeljenje – Kancelarija za ljudska i manjinska prava. Kancelarija za ljudska i manjinska prava je osnovana kao posebno telo za institucionalizaciju saradnju sa Ujedinjenim nacijama – Savetom za praćenje sprovođenja preporuka Mehanizama ljudskih prava Ujedinjenih nacija. To isto telo bi trebalo da nadzire sprovođenje preporuka sadržanih u sadašnjem izveštaju o univerzalnom periodičnom pregledu. Srbija je čvrsto verovala u mehanizme Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima i njihov pozitivan uticaj na društvo, regionalni i globalni mir i stabilnost, zaključio je Zlatanović.

Ovde možete saznati više o 38. zasedanju Saveta UN za ljudska prava u Ženevi:

https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/HRC/Pages/NewsDetail.aspx?NewsID=23301&LangID=E