Evropski komitet za sprečavanje mučenja i nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja objavio je izveštaj o periodičnoj poseti Hrvatskoj sa fokusom na policiju, zatvore i psihijatrijske ustanove

Evropski komitet za sprečavanje mučenja i nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) objavio je 2. oktobra izveštaj o njihovoj periodičnoj poseti Hrvatskoj održanoj u periodu od 14. do 22. marta 2017. godine.

CPT je u svom izveštaju utvrdio da je većina pritvorenih lica od strane policije tretirana korektno. Međutim, postoje određeni navodi o zlostavljanju, koji se sastoje uglavnom od šamaranja i udaraca nanetih u trenutku hapšenja ili prilikom ispitivanja pritvorenih lica u policijskoj stanici (“informativni razgovori”). CPT ponavlja da bi policijski službenici trebalo jasno da shvate da je fizičko zlostavljanje pritvorenih lica neprihvatljivo. Osim toga, hrvatske vlasti bi trebalo da osiguraju da se svi navodi o zlostavljanju efikasno istraže i da se izreknu odgovarajuće sankcije za takvo ponašanje policajaca.

Što se tiče zatvorskih institucija, izveštaj prepoznaje napore koje su hrvatske vlasti uložile kako bi smanjile pretrpanost zatvora. Ipak, potrebno je preduzeti dodatne napore kako bi se osiguralo da svaki zatvorenik ima najmanje 4m² životnog prostora. Nadalje, CPT naročito kritikuje prevelika ograničenja koja se nameću pritvorenicima i prekršajnim prestupnicima koji i dalje borave po 23 časa zatvoreni u ćelijama bez pristupa svrsishodnim aktivnostima.

U izveštaju se ističu pravne prepreke koje otežavaju pružanje zdravstvene zaštite zatvorenicima u smislu nedostatka akreditacije zatvorskih doktora u Hrvatskom zdravstvenom osiguranju (HZZO). Takođe izveštaj daje preporuke za poboljšanje poverljivosti u medicinske preglede zatvorenika, kao i lečenja zatvorenika koji pate od poremećaja mentalnog zdravlja i zavisnosti od narkotika. Što se tiče zatvorske bolnice u Zagrebu, izveštaj posebno kritikuje nedostatak psihijatara i medicinskih sestara, ograničen životni prostor pacijenata i nedostatak integralnih sanitarnih prostorija u sobama pacijenata.

Što se tiče tri posećene psihijatrijske institucije, nedostatak životnog prostora i pristupa dvorištu za pacijente u Psihijatrijskoj bolnici za decu i adolescente u Zagrebu je posebna zabrinutost CPT-a. U izveštaju se takođe kritikuje način izdavanja lekova na recept i primena elektrokonvulzivne terapije pred drugim pacijentima. Osim toga, izveštaj analizira nedavno usvojeno zakonodavstvo o mentalnom zdravlju i pokreće određenu zabrinutost oko pravnog statusa psihijatrijskih pacijenata u svetlu ovog zakonodavstva.

Preuzeto sa zvaničnoj sajta Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja i nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT)